1 64364968 407767693413452 800531133165993984 nЯкщо проаналізувати програми європейських партій, легко помітити, що більшість із них орієнтуються на середній клас. Цей не дивно, адже в розвинутих країнах середній клас є оплотом ринкових відносин і конкуренції в економіці, гарантом демократичного ладу.

Саме словосполучення «середній клас» вказує на те, що в економічно успішних країнах (США, Франція, Німеччина чи Італія) сюди входить більша частина населення (не менше 60%). І ця більшість має середні показники у всьому – рівень життя, доходи, накопичене багатство. Інших класів – малозабезпечених чи багатіїв у відсотковому значенні значно менше.

Щодо українців, то вони охоче записують себе в цю категорію (середнім класом називає себе близько половина опитаних). Однак за головними ознаками (матеріальний достаток, освіта та активна громадянська позиція) сюди належить не більше 10-15% населення нашої держави.

Формування середнього класу – пріоритет «Української стратегії Гройсмана»

Єдиною політичною силою, що заявила про підтримку та розбудову українського середнього класу, з-поміж усіх, хто йде на парламентські вибори, є «Українська стратегія Гройсмана». Про це лідер політсили заявив на партійному з’їзді:

«Ми маємо за наступні 5 років створити умови для становлення в Україні справжнього середнього класу. Для мене це якісь не багатії, які живуть у своєму світі, яких ми не бачимо. Середній клас у моєму розумінні, – це український вчитель, український лікар, український фермер, український підприємець. Це ті люди, які формують основу нашої держави. І вони мають жити гідно"

Власне, створити середній клас – це не просто дати людям більше грошей. Потрібно створити умови, щоб усі, хто прагне жити гідно, міг цього досягти без зайвих перешкод. Люди мають отримувати якісну освіту, користуватися доступними сучасними послугами, мати достойну зарплату, бути впевненими в економічній стабільності країни, почуватися захищеними.

У партійній програмі «Української стратегії Гройсмана» наголошують: «Сильний середній клас – основа стабільності суспільства. Адже він зацікавлений у стабільній, правовій і соціально орієнтованій державі й не зацікавлений у поляризації суспільства – чи то за мовною, чи за етнічною, чи релігійною ознакою».

Створення середнього класу – це робота, яка вже триває

 Закладенням підвалин середнього класу команда Гройсмана займався всі три роки своєї роботи. Моментальне створення гідних умов життя буває лише в промовах політиків-популістів. Натомість реальність вимагає важкої та виснажливої праці в цьому напрямку. В першу чергу щодо того, що стосується економіки. За три роки ВВП України зріс на 9 трлн. грн., відкрилося понад три з половиною тисячі нових підприємств, зріс як експорт, так і кількість інвестицій.

Як наслідок – зростання соціальних стандартів. У 2-3 рази зросла зарплатня медиків. Тепер, внаслідок медичної реформи, лікарі, які лікують більше пацієнтів, мають змогу отримувати більший дохід. Разом із тим послуги в сфері охорони здоров’я стали якіснішими та доступнішими, а це – ще один важливий фактор для середнього класу.

Ще одна важлива ланка середнього класу – підприємці. У них за три останні роки поменшало перевірок, правила ведення бізнесу стали більш прозорими та сучаснішими – десятки державних послуг перейшли в онлайн. Фермери отримали серйозні державні дотації. Ремонт доріг, дорожньої інфраструктури, залізничних та авіаперевезень надають бізнесу нові можливості.

Підсумкова мета – створити такі можливості для розвитку середнього класу, щоби сприяти поверненню українців з-за кордону, каже Володимир Гройсман: «Коли я говорю про формування середнього класу, я маю на увазі те, що середня заробітна плата в країні буде достатньою для того, щоб люди не виїжджали. І я вважаю, що в середньостроковій перспективі ми це отримаємо. Це стимулюватиме українців повертатися і працювати у себе вдома. Хочу, щоб возз’єднувалися українські родини».

Децентралізація – шлях до формування середнього класу на місцях

Зазвичай прийнято вважати, що чим більше місто, тим кращі шанси на гідний заробіток у представників середнього класу. Цю тенденцію Уряд Гройсмана вирішив підкоригувати за допомогою своєї найуспішнішої реформи – децентралізації. Йдеться про передачу місцевим громадам як грошей, так і повноважень, що дає органам місцевої влади серйозних ресурсів на розвиток своїх міст і сіл. Загалом уже 70% населення проживають у спроможних громадах – великих містах та ОТГ. А доходи місцевих бюджетів зросли майже в чотири рази – з 70 млрд. (2014) до 262 млрд.

Отримавши солідніші можливості, громади більше дбають про освіту, медицину, безпеку, рівень комунальних та адміністративних послуг, дороги чи благоустрій. Потреба в ефективних управлінцях та фахівцях в усіх галузях призводить до створення робочих місць. А це можливість для людей не полишати місце, де народився, в пошуках кращої долі, а самореалізовуватися і заробляти гроші вдома.

Після децентралізації наступним пріоритетом «Українська стратегія Гройсмана» називає саме створення середнього класу в Україні. Хоча, чесно кажучи, обидва ці завдання є доволі спорідненими і мають на меті забезпечення стабільності держави і належної якості життя для громадян. Бо, як відомо, сильні громади і розвинений середній клас є основою успішних європейських держав.

Дмитро Галевич

загрузка...